piątek, 4 marca 2011

W jaki sposób dokonywać wyboru kredytu mieszkaniowego?

Autorem artykułu jest Mrobert15

W jaki sposób dokonywać wyboru kredytu mieszkaniowego?

Jakie elementy zapewne będą najbardziej istotne przy dokonywaniu wyboru kredytu hipotecznego lub przy wynajdywaniu pożyczki hipotecznej na dowolnie wymyślony cel? Oprocentowanie, prowizja od udzielonego kredytu? A może powinniśmy sprawdzić także pozostałe elementy mające wpływ na atrakcyjność oferty banku dotyczącej kredytu na mieszkanie lub dom?


Najpierw weryfikujemy oprocentowanie kredytu hipotecznego w różnych bankach. Zwykle spotkamy się przy tej okazji z informacją o marży banku (inaczej niż to jest przy zwykłych kredytach gotówkowych czy ratalnych), która jest częścią oprocentowania i jest dodawana do jakiejś podstawy tzw. stopy bazowej. Stopa bazowa najczęściej zmienia się w czasie spłaty kredytu i jest równa jakiejś stawce oprocentowania stosowanej pomiędzy bankami, np. WIBOR dla kredytów w złotych. To powoduje, że zmiana sytuacji na rynku międzybankowym generuje "automatyczną" zmianę naszej stopy bazowej. I dalej - korekta tej stopy powoduje w trakcie spłaty kredytu modyfikację jego oprocentowania (np. co 3 miesiące). Stopa bazowa łącznie z marżą daje nam bowiem dopiero pełne oprocentowanie kredytu hipotecznego. Marżę najczęściej można z bankiem negocjować. Decydując się na uzupełniające usługi banku, np. kartę kredytową, ubezpieczenie, konto osobiste lub lokatę oszczędnościową łatwiej wynegocjować obniżkę marży.
Weryfikujemy również wielkość prowizji od udzielenia kredytu mieszkaniowego. Przy kredytach hipotecznych, które bardzo często będziemy spłacać wiele lat ma ona co prawda mniejsze znaczenie niż przy kredytach gotówkowych na 3-4 lata (prowizja rozłoży się się np. na 20-30 lat spłaty) ale zawsze warto zapłacić jak najmniej. Prowizję od kredytu również możemy próbować negocjować z bankiem albo pośrednikiem finansowym. Nie zawsze jest to dopuszczalne ale należy podjąć próbę rokowań!
W banku czy u pośrednika pytamy również o inne opłaty powiązane z kredytem hipotecznym. Najczęściej zetkniemy się ze składkami na przykład ubezpieczenia życiowego, na wypadek inwalidztwa a także od utraty zatrudnienia. Składek ubezpieczeniowych nie należy jednak traktować jedynie jako kosztu pożyczki hipotecznej. Nie możemy przecież wykluczyć jakiegoś nagłego przypadku życiowego a w takiej sytuacji ubezpieczenie z pewnością się przyda.
Warto również dowiedzieć się o warunki wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego - możemy przecież w każdej chwili wygrać w totolotka. Przedterminowa spłata, częściowa albo całkowita, bardzo często jest związana z zapłaceniem bankowi dodatkowej prowizji.
W przypadku dużego kredytu na zakup nieruchomości, który bierzemy jeden raz w życiu, warto również wziąć pod uwagę skorzystanie z usług jakiejś firmy pośredniczącej w udzielaniu kredytów hipotecznych. W jednym miejscu pośrednik finansowy ma możliwość sprawdzić dla nas i porównać oferty cenowe wielu banków, z którymi ma nawiązaną współpracę. Unikniemy w ten sposób chodzenia z banku do banku i zaoszczędzimy sporo czasu.

Autor prowadzi stronę o bankach, finansach i produktach bankowych. W witrynie http://www.kredyty-lokaty-konta.pl/udostępniona jest różnorodna oferta produktów i usług bankowych oraz finansowych: kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, lokaty bankowe, konta bankowe, fundusze inwestycyjne, karty kredytowe, ubezpieczenia itp.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz